ثبت سفارش تلفنی و فوری : 09124188112 - 09102188112

گل نرگس

تماس بگیرید

مشخصات گل نرگس

نام علمی:Narcissus

نام انگلیسی:Narcissus,
Daffodil

نام خانواده:Amaryllidaceae

 

گل نرگس در حدود 60 گونه دارد که تعدادی از آنها بومی کشور ایران بوده و بعضی دیگر بومی اروپا و غرب آسیا هستند. نرگس شیراز،نرگس
شهلا، نرگس مسکین از سال ها پیش مورد توجه ایرانی ها بوده و پرورش آنها در زمین و
گلدان بسیار رایج می باشد.

نرگس دارای پیازی نسبتاً درشت و از نوع ورقه ای است.برگ های آن دراز و کشیده ، باریک، استوانه ای یا نیم استوانه ای، که از وسط
آنها معمولاً یک ساقه گل دهنده خارج می گردد که به یک یا تعدادی گل (20-2 عدد)ختم
می شود. گل ها به رنگ سفید، کرم، زرد بوده و در وسط آن پیاله ای به نام تاج گل به
اشکال مختلف دیده می شود. تاج گل ممکن است سفید،زرد یا نارنجی باشد. در بعضی گونه ها رنگ پوشش های گل و تاج یکسان است و در برخی دیگر پوشش گل سفید ولی تاج گل ممکن است زرد یا نارنجی باشد. گل ها معمولا در فروردین ماه ظاهر شده و دوام آنها نسبتاً طولانی و در حدود 3-2 هفته می باشد.

برای کشت نرگس در گلدان ابتدا پیاز را در اوایل پاییز در گلدان در خاک سبک می کارند و برای اینکه زهکشی به خوبی انجام گیرد ته گلدان را مقداری شن میریزند. پیازها را طوری می کارند که سر آنها از خاک بیرون باشد. در بعضی گونه ها نظیر N. contantionple پیازها بدون هیچگونه عملیات مقدماتی در آپارتمان به گل می روند. در صورتیکه در عده ای از گونه ها و واریته ها نظیر

 N.poetaz و N.
pseudonarcissus

باید گلدان را مانند گلدان سنبل و لاله قبل از قرار دادن در آپارتمان و یا محل گرم
برای ریشه دار شدن به مدت 6 هفته در محل تاریک و خنک در حرارتی که از 9 درجه سانتی گراد تجاوز نکند نگهداری کرد و سپس به محل گرم انتقال داد و در این صورت پس از 5-4 هفته پیازها گل خواهند داد.

حرارت مناسب برای نرگس در حدود 15 درجه سانتی گراد است و چنانچه درجه حرارت بیش از این باشد اندام های رویشی آن رشد زیادی کرده ساقه و برگ ها طویل خواهند شد وبه اطراف آویزان می گردند که باعث می شود گلدان منظره ای ناخوشایند پیدا کند.بعلاوه از زمان گل دهی و دوام گل نیز کاسته خواهد شد.

پیاز نرگس را می توان در سنگ ریزه یا شن غوطه ور در آب کاشت. در این مورد باید دقت کرد که سطح آب تقریباً همیشه ثابت بماند.حرارت بیش از 15 درجه سانتی گراد همانطور که گفته شد موجب افزایش طول ساقه و برگ ها شده و موجب عدم تعادل و افتادن گلدان بخصوص هنگام پژمرده شدن گیاه می گردد.پیازها پس از گل دادن در چنین شرایطی قابل استفاده نمی باشند.

 

 

روش تکثیرگل نرگس

گل نرگس با کشت پیاز تکثیر میابد.در پاییز
پیازچه ها را از پایه ی اصلی جدا کرده و در انبار نگهداری کنید تا در بهار سال
آینده کشت شوند.البته برای گلدهی زودتر میتوان از پیازهای بزرگتری که در بازار
موجود است، استفاده نمود.

پرورش گل نرگس

گل های معطر بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند.تا زمان خشک شدن برگ ها هر 2هفته یکبار نیاز به تغذیه با کود کامل دارد. پیازها را می توان به مدت 3تا4 سال در زمین نگاه داشت. بهترین زمان برداشت گل وقتی است که گردن گل شروع به کج شدن می کند.

 

کود

1 گرم در لیتر هر دوهفته یک بار پس از گل دهی تا
خشک شدن برگ ها.

نوع خاک

خاک مناسب برای گل نرگس مخلوطی از خاک باغچه و
ماسه شسته به همراه تورب و با زهکشی مناسب است.

فصل

اواخر زمستان تا اواسط بهار

آبیاری

خاک خشک تا مرطوب

ازدیاد

 پیاز نرگس وقتی به اندازه کافی بزرگ شد از جهت عمودی به چند پیاز درشت تقسیم می گردد که میتوان آنها را جدا کرده کاشت. همچنین تعدادی پیازچه در پایین پیاز مادر وجود دارد که پس از زرد شدن برگ آن را از پیاز اصلی جدا کرده می کارند.این پیاز معمولاً پس از سه سال کاشت گل می دهد.

 

نمونه تصاویر گل نرگس

 

عکس شماره یک

 

 

عکس شماره دو

شما می توانید جهت خرید دسته گل های  نرگس و یا سبد گل و تاج گل از گلفروشی رضوان بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

گل نرگس

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “گل نرگس”

دسته: