ثبت سفارش تلفنی و فوری : 09124188112 - 09102188112

گل فیکوس

تماس بگیرید

مشخصات گل آپارتمانی فیکوس

نام علمی: Ficus benjamina

نام انگلیسی: Weeping fig

نام خانواده: Moraceae

این جنس دارای 800 گونه از گیاهان خزان کننده و همیشه سبزبه شکل درخت,درختچه,بالارونده می باشد.

لطفا برای سفارش با گل فروشی رضوان تماس بگیرید

طرز پرورش و نگهداری فیکوس مانند سایر گیاهان گلخانه ای آسان است,لیکن نیاز به مراقبت دارد که در زیر تشریح میشود.

 • موقعیت: روشنایی کامل دور از اشعه مستقیم آفتابو نیز حفاظت در مقابل جریان هوا و منابع گرما.
 • آبیاری : آبیاری بایستی در حد اعتدال باشد(غرقاب گلدان ها باعث زرد شدن و افتادن, برگها می گردد),بهترین طریقه ابیاری این گیاه قرار دادن گلدان هادر ظرف حاوی آب(تقریبا آب به ارتفاع 2 سانتی متر) به مدت 2 تا 3 ساعت تقریبا در هر هفته یکبار می باشد.
 • شستشوی برگ ها: این عمل بایستی هر 3 تا 4 روز یکبار صورت بگیرد اگر برگ های شفاف و درخشان دوست دارید باید هر چندمدت یکبار آنهارا با مواد شستشو دهنده مخصوص برگ ها اسپری نمایید. که میتوانید این محلول را از گل فروشی ها تهیه کرده .
 • کود : هر ماه یکبار بایستی از یک کود محلول شیمیایی استفاده گردد. در فصل پاییزاستفاده از یک قاشق چایخوری گرد استخوان در سطح خاک گلدان مفید به نظر می رسد.
 • خاک : خاک سطح گلدان باید مرتب خراش داده شود تا آب داخل آن نفوذ نماید.
 • برگ هارا مرتب بازرسی نمایید تا اگرعلایمی قهوه ای یا خالهای سفید عنکبوت قرمز در روی آنها وجود دارد در صورت لزوم مداوا گردد. اگر علیرغم این آزمایشات علایمی ازریزش برگ ها مشاهده گردید. برگ های قسمت پایین تنه درخت را قطع نمایید.و سپس از زیر شاداب ترین برگ,تنه را در داخل خاک نمایید. پس از ریشه دار شدن تنه داخل خاک, ریشه های قبلی را قطع نموده و گیاه را در گلدان جدیدی وارد نمایید. با آبیاری دقیق و مراقبت دایمی به زودی جوانه های جدید شروع به باز شدن می نمایند.

زیبا ترین گونه ها

 1. الاستیکا (F.elastica)  : واریته های دکورا و وریگاتا دارای برگ های سفید و سبز, واریته دوشری دارای حاله ی سفید سبز تیره و سبز روشن ابری می باشد.
 2. لیراتایاپاندوراتا (pandurata) : یکی از زیبا ترین فیکوس ها است  برگ های گیتاری شکل با حاشیه های مواج است.
 3. ماکروفیلا(f.macrophylla) :دارای برگ های به طول 30 سانتی متر و رده های مشخصی است.
 4. پومیلا (pumila) :این نوع فیکوس بالا رونده همیشه سبز بومی ژاپن و چین است,و دیوار ها و شبکه ها یا داربستها را مانند پرده می پوشاند.این گونه بیشتر مناسب ایوان های سرد و قسمت های مرطوبی است, در آب و هوای گرم میتوان انها را در هوای آزاد در سایه قرار داد.
 5. فیکوس بنجامین (bengamina) : از بهترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی به شمارمی رود. وقتی گیاه بلند شود شاخه هایش آویخته می گردد گونه های ابلق آن ضعیف تر از گونه های سبز رنگ آن می باشد.برگ های نارس آن به رنگ سبز روشن است که با افزایش سن گیاه به رنگ سبز تیره در می آید.این گیاه نیاز به مکان روشن دور از اشعه مستقیم آفتاب دارد,حداقل دمای قابل تحمل آن 16 درجه سانتی گراد می باشد تکثیر آن از طریق قلمه های سرشاخه در درون خاک در دمای 30 درجه سانتی گراد می باشد.

شناسنامه گل

مبدا : آمریکای شمالی آسیا و دیگر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری

نوع : به صورت درخت,درختچه و بالا رونده. از بافت این گیاه شیره ی شیری رنگ خارج میشود که گاهی اوقات در اثر تماس با دست سوزش ایجاد میکند.

برگ ها : همیشه سبز, متناوب,چرمی یا علفی است در روی برگ ها رگه های کم و بیش مشخصی وجود دارد شکل برگ ها تخم مرغی و  طویل است.

مورد استفاده : گیاهان آپارتمانی

موقعیت : در آپارتمان روشنایی کامل دور از اشعه مستقیم آفتاب,در باغچه بایستی در محل های گرم و سر پناه در سایه یا نیمه سایه کاشته شوند این گیاهان در آفتاب هم میتوانند زنده بمانند لیکن برگ ها شادابی و شفافیت خود را از دست میدهند.

خاک : برای استفاده در آپارتمان مخلوطی از یک قسمت خاک باغچه, 2 قسمت خاک برگ و یک قسمت ماسه برای استفاده در باغچه بایستی در خاک کاملا زهکشی شده کشت شود.

موقع کاشت : در هوای آزاد در اواخر زمستان ,گیاهان گلخانه ای بایستی در بهار یا پاییز تعویض گلدان گردد.

تکثیر : وسیله قلمه سرشاخه,قلمه ساقه, خوابانیدن هوایی یا زمینی.

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “گل فیکوس”